Post w Ramadanie, dla wielu, jest jedną z najbardziej popularnych praktyk islamu. Większość wie już o tym, że wyznawcy islamu nie wkładają nic do ust (ani kąska czy łyka wody) od świtu (fadżr) do zmierzchu (maghrib). Każdy się dziwi jak to jest możliwe by człowiek wyrzekał się tak istotnej rzeczy jaką jest żywność? Pytają – ‚dlaczego?’ Nawet niektórzy muzułmanie nie są czasami pewni powodów dla których muszą pościć.

Dla co poniektórych wiernych Ramadan jest tylko wieczorną ucztą po całym dniu przymusowej głodówki, dla innych sposobem na zrzucenie kilku kilogramów nadwagi, jeszcze dla innych, okazją na spotkania w gronie rodzinnym. Wielu też zmienia grafik dnia, bo przesypia większość dnia a nadrabia zaległości w nocy. Niektórzy spędzają noce na grach i zabawach. Dzieje się tak gdy ludzie ślepo podążają za tym co kultura narzuca, nie świadomi błogosławieństw i zalet jakie ten miesiąc im oferuje. Zapoznajmy się więc, czym Ramadan jest naprawdę od źródła, co pozwoli nam zrozumieć istotę tego religijnego obowiązku.

CZYM NAPRAWDĘ JEST RAMADAN I DLACZEGO JEST TAK WAŻNY

Ramadan jest bardzo specjalnym miesiącem, bowiem w tym czasie Allah / Bóg Jedyny zapoczątkował objawienie Koranu Prorokowi Muhammadowi ﷺ.

Allah Najwyższy objawił:

To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran – droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie (pomiędzy dobrem a złem). Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. (Koran, 2:185-186)

Dla muzułmanów post, poza fizycznym aspektem – głodówką, jest przede wszystkim duchowym treningiem mającym na celu, wzmocnić pobożność (taqua) i wznowić naszą relację ze Świętą Księgą – Słowem Bożym, co jest bezpośrednią komunikacją Boga z nami, z ludzkością. Ten specialny miesiąc jest więc celebrowaniem Koranu, kiedy muzułmanie powinni angażować się bardziej niż kiedykolwiek w jego recytacje i dogłębne studiowanie każdego wersetu, wynikiem czego powinno być doskonalenie siebie w każdej dziedzinie życia, nie tylko podczas ramadanu ale i po. Ulepszenie naszych nawyków i pozbawienie się złych, ulepsza nas samych. Jeśli możemy osiągnąć równowagę w ciągu dnia, to możemy ją powielać codziennie do końca życia. Ramadan jest zatem wspaniałym czasem by osiągnąć samodyscyplinę i by zaszczepić dobre nawyki duchowe i fizyczne.

Allah swt, Bóg Jedyny oznajmił nam w Koranie:

O wy, którzy wierzycie! Jest wam przepisany post, tak jak został przepisany tym, którzy byli przed wami – być może, wy będziecie bogobojni – (Koran, 2:183)

Powyższy werset jest bardzo jasnym przesłaniem, który mówi o tym, że post, jeśli wykonany z właściwą intencją, przybliża nas do Boga Miłosiernego, wzmacnia bogobojność. Człowiek, który pości mając to na celu, kończy post będąc duchowo odnowionym (jak i fizycznie wzmocnionym).

Post jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych praktyk religijnych, który wzmacnia charakter i rozwija silną osobowość. Pomyślmy… nie ulegamy pokusie by wziąść łyk wody kiedy nikt nie patrzy… Czyż nie jest to dobitnym świadectwem samokontoli? Post również zaszczepia wspaniałe ważne zalety jak na przykład cierpliwość, siłę woli i determinację. Dodatkowo, post zaczszepia w nas pokorę poprzez uczucie deprywacji, czego zasobni zwykle nie doświadczają. Ponadto uczymy się, że życie nie jest zawsze idealne, co prowadzi nas do wyrobienia następnej zalety: hojnosci.

Artykuł z strony islam-bez-tajemnic | Opracowała J. Hashem na podstawie artykułu: „Zalety i blogoslawienstwa Ramadanu”, Autor: Fareed Ahmad oraz wywiadu: „Jak Neuman Ali Khan spędza czas podczas Ramadanu” z Abu Productive.